CHP’de para kulesi skandalı büyüyor: Şimdi de ilçe belediyelerinin parası…

  HABER7

CHP’de 15 milyonluk para kulesi skandalında soruşturma devam ediyor. Yeni görüntülerin ortaya çıkmasıyla her gün farklı bir isim ve bilginin dahil olduğu olayda kirli para trafiği ise artıyor. Soruşturma kapsamında eski CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve il başkanlığı alım sürecinde bir çanta para götüren Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Onur Öksel ‘şüpheli’ sıfatıyla ifade verdi. Ekrem İmamoğlu ‘Olayla ilgim yok’ açıklamasında bulunurken, para sayma görüntülerindeki ve olayda ismi geçen kişilerin neredeyse tamamının İmamoğlu’na yakın kişiler olması kafalardaki soru işaretlerini arttırdı.

İLÇE BELEDİYELERİNDEN PARALAR GELDİ

Para kulesi skandalının patlak vermesinin ardından paraları ofise getiren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kasası olarak bilinen İBB Spor Kulübü Başkanı Fatih Keleş, savcılık ifadesinde paraların o dönem Beylikdüzü İlçe Başkanı olan CHP İstanbul Milletvekili Turan Taşkın Özer‘den aldığını söyledi. 

Keleş’le birlikte paraları ofise getiren isimler arasında CHP’de hiçbir resmi bir görevi olmayan İmamoğlu İnşaat Genel Müdürü Tuncay Yılmaz da vardı. CHP’nin eski İstanbul İl Başkan Yardımcısı Özgür Nas, Kaftancıoğlu’nun danışmanı Can Poyraz da 4 saat süren para sayımına katılan isimler arasında yer aldı. 15 milyon liralık para valizlerle CHP’nin İstanbul’da ilçe belediyelerinden ofise getirildi. 

KAFTANCIOĞLU: MAKBUZ KESİLDİ Mİ BİLMİYORUM

CHP’deki ‘para kuleleri’ skandalına yönelik başlatılan soruşturmada ifadeye çağrılan dönemin il başkanı Canan Kaftancıoğlu, 4 gün sonra adliyeye giderek savcıya ifade verdi. CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in “bina alım sürecini o dönem il başkanı olan Canan Hanım yürüttü” açıklamasının ardından gözlerin çevrildiği Kaftancıoğlu, yaklaşık 2.5 saat süren ifadesinde “Satıcının bize ilettiği tapuda rayicin üzerindeki bedel olan tapu bedeli ile geriye kalan kısmın elden verilmesini kabul ederek binayı satın alma konusunda anlaştım.” dedi.

Kaftancıoğlu, görüntülerdeki paraların bağış parası olduğunu belirterek “Makbuz kesilip kesilmediğini bilmiyorum” ifadelerini kullandı. 

ÇANTAYI BAŞKAN VERDİ

Para sayma kulelerine çantayla para götüren Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Onur Öksel de ifade verdi. Öksel, ifadesinde paraları kendisine Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin‘in verdiğini söyledi. Görüntülerin çekildiği 2019’da, belediye başkanının özel kalemi olarak görev yaptığını söyleyen Öksel, Başkan Keskin‘in kendisini avukatlık ofisine çağırdığını ve görüntülerde yer alan çantayı kendisine verdiğini söyledi.

Öksel ifadesinde şu sözleri kullandı;

Çantayı avukatın makam odasında bana verdiği sırada odada; ben, Muammer Keskin ve avukat Ergün Özer vardı, başka birisi yoktu. Çantayı aldığımda içinde para olduğunu biliyordum ancak parayı nereye götüreceğimi, götürme amacımı bilmiyordum. Olayın Belediye Başkanının kendi şahsi olayı olduğunu ve bu nedenle avukatının yanında bana çantayı teslim ettiğini düşündüm. Muammer Keskin çanta ile birlikte bana şu anda hatırlayamadığım bir adres verdi ve çantayı oraya götürmemi istedi. Ben de çantayı alarak tek başıma görüntülerin çekildiği avukat Gökhan Taşkapan’ın ofisine gittim.

PARA TRAFİĞİNDEKİ İSİMLER

CHP’deki para kulelerinde görüntüler üzerinden tespit edilen Ekrem İmamoğlu ile bağlantılı CHP’li isimler şu şekilde sıralanıyor;

  • CHP’nin İBB Meclis üyesi ve İBB Spor Kulübü Başkanı Fatih Keleş: Ekrem İmamoğlu’nun danışmanı
  • İmamoğlu İnşaat Genel Müdürü Tuncay Yılmaz: Ekrem İmamoğlu’nun şirketinin genel müdürü
  • Beylikdüzü eski İlçe Başkanı CHP İstanbul Milletvekili Turan Taşkın Özer: İmamoğlu’nun Beylikdüzü’nden desteklediği isimler arasında. İmamoğlu’nun desteğiyle İlçe başkanlığından milletvekilliğine yükseldi.
  • CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Özgür Nas
  • CHP eski İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun danışmanı Can Poyraz
  • Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi’nin oğlu Serkan Çebi: Nikâhını Ekrem İmamoğlu kıymıştı
  • Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Önur Öksel
  • Melih Morsünbül Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın danışmanı ve eski Maltepe Belediyesi Başkan Yardımcısı Melih Morsünbül

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x