Araştırma: Ergen gençler peynir ve keçi gibi kokuyor

Almanya’daki Erlangen-Nürnberg Üniversitesi’nden araştırmacılar, ergenlik sonrası gençlerden toplanan ter örneklerinde idrar, peynir ve keçi notalarının bulunduğunu kaydetti.

Ekip, Almanya’nın Dresden kentinden seçilen 14-18 yaş arası 18 gencin bir gece boyunca giydiği kıyafetlerin koltuk altlarını inceledi.

Numuneler “araçsal tespit” ve koklama testi yoluyla karşılaştırmalı olarak analiz edildi.

Katılımcılardan kokulu hijyen ürünleri ve deterjan ile soğan, sarımsak, pırasa, kuşkonmaz, lahana gibi yiyeceklerden uzak durmaları istendi.

Altı kadın araştırmacıdan oluşan ekip, çalışmayla ilgili olarak, “Bir gencin odasına girdiniz ve oldukça hoş olmayan bir koku aldınız mı? Amacımız ergenlik çağındaki gençlerin vücut kokusundaki farklılıkları ve bunların sosyal iletişime nasıl katkıda bulunduğunu araştırmak. Sosyal etkileşimleri ve aile içi ilişkileri, vücut kokularına ışık tutmaya yardımcı olabilir.” dedi.

Araştırmacılar, gençlerde bulunan ancak bebeklerde bulunmayan benzersiz bileşiklerin, ergenliğe kadar aktif olmayan ter bezleri tarafından üretildiğini açıkladı.

Bilim insanlarının değerlendirmesine göre, gençlerin kokusu, ebeveynlerin onları tanımasını zorlaştırabilir ve hatta çocuk daha bağımsız hale geldikçe bir tür uzaklaşma biçimi olabilecek tiksinmeye neden olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x